mommyp1973 mommyp1973
  • 09-03-2017
  • Mathematics
contestada

An 18 ounce jar of peanut butter costs $4.72. How much does it cost per ounce?

Respuesta :

3kennedy333 3kennedy333
  • 09-03-2017
4.72 divided by 18= 0.26/// It costs 26 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

A machine can produce 248 bolts in one hour. Write an expression to describe the number of bolts produced in n hours.
Rosa is thinking of a number between 9.04 and 9.15 that has a 6 in the hundredths place what is the number? Explain
why should the holocaust not be forgotten?
How might radar images help to reduce damage from an approaching storm?
After decaying for 48 hours,1/16 of the original mass of a radioisotope sample remains unchanged. What is the half-life of this radioisotope?
what is a factor of 18 and 30 ?
1352 pounds is what fraction of a short ton?
How much rain does the Taiga get?
Three workers arrive at work 15 minutes late, at a cost of $11/hour how will it cost company?
Why are some constellations visible to New York State observers at midnight during April, but not visible at midnight during October?(a) Constellations move wit