Leariah Leariah
  • 07-04-2017
  • Mathematics
contestada

Bobby bought 3 5/12 ft of red ribbon and 5 1/12 ft of yellow ribbon. ribbon costs $1.20 a foot. How much did Bobby spend on ribbon?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-04-2017
first multiply the big numbers. 3*1.20= ($3.60) and 5*1.20= ($6) 
Now the fractions, 1/12 would equal 10 cents. 5/12 + 1/12= 6/12 which would also equal (60 cents).   3.60+6.00+.60= $10.20
Answer Link

Otras preguntas

Which two items are made from photosynthesis but used in respiration as a reactant?
Find the margin of sampling error to the nearest percent. p = 49%, n = 1200 a. 0.029% b. 0.042% c. 1% d. 3%
Point and shoot cameras cannot take any quality close up photographs. a. True b. False
What other sound effects has williams' included in the first scene?
What does SMART stand for when discussing goals and outcomes
What does it mean when ambulance lights are off?
Which of these is a term used for an often-repeated character or idea that can be the same as the theme?
How did the decision in Marbury v. Madison affect the role of the Supreme Court in the federal government? A. It gave the Supreme Court the power to overturn a
Solve by drawing a value disks 427 divided by 3
List of functional foods supplemented with plant sterols and stanols