Sylsari5oa2lyspennyF Sylsari5oa2lyspennyF
  • 09-04-2017
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 12 bananas for $2.40 at this rate what is the cost of 15 bananas
a.2.52
b.2.55
c.3.00
d.36.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-04-2017
C. $3.00
To find how many bananas you get for a dollar, do 12/2.4 to get 5 bananas per dollar. Since you want to find how much it costs for 15 bananas, you'll do 15/5, which gives you $3

:)
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 5.02h if h is 36
A theater company charges $7.50 per ticket for people of all age groups. If c represents the total number of children who bought tickets and a represents the to
50% of what number is 8
What does the term millennium refer to? A. a period of 100 years B. a period of 1,000 years C. any long period of time D. an important period of time
what is a current event from israel???? helpppppppp!!!
I am a polyhedron. All of my faces are the same. All of my faces are equilateral triangles. I have a eight faces. What am I?
By the early 1900s many Americans lived in urban areas. What is meant by the term “urban”? an area where much crime takes place having to do with farming or ran
the movement of material due to differences in density is called?
What is the genotype of a white and red chicken?
The lengths of a sample of tiger canines were measured. 68% of the lengths fell within a range between 15 mm and 45 mm. The mean was 30 mm. What is the standard