ivepKlmwarla ivepKlmwarla
  • 09-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of oranges went from $.90 per lb to $1.20in five years.find the rate of change of the price of oranges.

Respuesta :

Ryzagi
Ryzagi Ryzagi
  • 09-04-2017
1.20 - .90 = .30

.30 / 5 = .06 (Same as 30 / 5)

The price of a pound of oranges went up by 6 cents per year.
Answer Link

Otras preguntas

5x + 1 over 2y2 What is the value of the expression above when x = 3 and y = 2? You must show all work and calculations to receive full credit.
Please helpppppp 7th grade math
......................................
Part of the population of 5,000 elk at a wildlife preserve is infected with a parasite. A random sample of 50 elk shows that 11 of them are infected. How many e
A vertical spring with a spring constant of 2.00 N/m has a 0.30-kg mass attached to it, and the mass moves in a medium with a damping constant of 0.025 kg/s. Th
Which of the following activities should one practice when doing a close reading? Select all that apply. Read a passage multiple times. Underline words and phra
The legislature enacted __________ to impede African Americans’ ability to vote. A. voting fees B. literacy tests C. registration fees D. writing tests
What’s the measure of POQ?
Sort them into the North or the South(question is in the picture)(I will award brainliest, please help, and if you can, tysm!!)​
In a triangle ABC, let G denote its centroid and let M,N be points in the interiors of the segments AB,AC, respectively, such that M,G,N are collinear. If r den