Seudónimo Seudónimo
  • 10-04-2017
  • Mathematics
contestada

Dominic is buying candy by pound for the party. For every 10 pounds he pays $12 What is the cost, per pound, for the candy?

Respuesta :

potatoeewedge
potatoeewedge potatoeewedge
  • 10-04-2017
12/10=1.2
$1.20 per pound
Answer Link

Otras preguntas

what is 4/5+11/12= ?
The Joneses are moving from San Francisco to South Africa. They pack their belongings in rectangular crates and hire a boxcar to ship the crates across land and
Why was Prince Shotoku's support for buddhism important?
Which group of elements is the most unreactive? Why?
What happens when a cold air mass meets a warm air mass that is not moving?
Wich letter is beside the hypotenuse??
Anybody good at analogies?
can a trapezoid have four obtuse angles
Rick has a collection of 6 vide games. He lets his best friend borrow 2/6 of his video game collection. Write two fractions equivalent to this number. Explain h
what is 4/5+11/12= ?