Katereeanitdesis Katereeanitdesis
  • 10-04-2017
  • Mathematics
contestada

The school store sells 18 folders for $4.50. which is not a unit rate to describe this sale? 0.25 per folder 36 folders per $94 folders per dollar 3 per dozen

Respuesta :

ak78
ak78 ak78
  • 11-04-2017
0.25 per folder due to the fact that:
$4.50÷18=$0.25
Answer Link
Mooshy
Mooshy Mooshy
  • 15-06-2018
Its $0.25 per folder, 4 folders per dollar, And $3 per dozen
Happy to help :3
Answer Link

Otras preguntas

Miss Brown, the piano teacher is described as... The Evolution of Calpurnia Tate
Help help help help help
Which expression is equivalent to 2(y+4)+3(x+2x) The answers I have as multiple choice is 1. 2y+8+9x 2. 2y+4+9x 3. 2y+4+5x 4. 2y+8+5x
Write a paragraph in French with at least 5 sentences telling what you wear (and don’t wear) when it is cold outside.
A financial instrument whose value is derived from the value of an underlying asset is called a.
The levels of noise in many protected areas has been raised above the level of background noise. What is one cause of this increased noise the text describes? A
Why might such a tactic been so effective during wartime?
A boy saves 80p a day, How much does it take him to save $40
I am learning about areas of regular polygons and I am using the equation A= 1/2 x a x p. a = apothem and p =perimeter. I have a diagram that is a triangle and
what does it means movis​