brandygodwin678 brandygodwin678
  • 10-04-2017
  • Mathematics
contestada

Canned corn is on sale at the grocery store, three cans for a dollar. Another brand is only $.30 per can, witch is better buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-04-2017
The second brand is a better buy because if you bought 3 cans of the first can of corn, it would be $1.00. But, if you bought 3 cans of the second can of corn, it would be $0.90. 
So, the second can of corn is the best to buy. 
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the best estimate for the problem shown below? 151 divided by 29 A) about 4 B) about 5 C) about 6 D) about 7
What are 5 principles of effective informative speeches?
What is the hypotenuse? Legs are 12 and 15
Which was a direct result of the Crusades? A The influence and power of the Catholic Church increased. B Trade increased between Europe and the Middle East. C
Am I right? Which set of coefficients of the terms in the expansion of the binomial (x + y)^3 is correct? 1, 3, 3, 1 (I believe it's this one) 1, 4, 4, 1 1, 2
Please help me......
Where is the layer of skin called the subcutaneous tissue located?
What is the correct inverse function for f(x)=ln(3x)?
Which is an example of biased reporting? A. A radio program presents only one side of an issue. B. A radio program interviews from people who support both sides
In a forested area, the number of trees, T can be expressed as a function of the initial number of trees planted. If the initial number of trees in the forest i