Emily776
Emily776 Emily776
  • 07-05-2017
  • Mathematics
contestada

Greg bought 4 notebooks for $6.40.

What is the price, in dollars, of 1 notebook?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-05-2017
one notebook is $1.60
Answer Link
Аноним Аноним
  • 07-05-2017
The answer is one dollar and 60 cents. ($1.60)
You have to divide 6.40 into 4 parts, 6.40 divided by 4.

Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

A firm is most likely to favor foreign direct investment over exporting when:
In order to ensure success, what are the five rules you need to follow before going into business for yourself?
What do you call identical parakeets setting on a roof edge?
How long does the menstrual period typically last?
How could a legislature restrain a monarch and establish limited government?
Why is sleep so important in regards to your overall health?
Correctly punctuate the following text. Add three colons and two semicolons. ThoughtfortheDay There'sonethingthatgrindsmygearsmorethananythingelserudeness.
Colby worked three more hours on tuesday than he did on monday. on wednesday, he worked one hour more than twice the number of hours that he worked on monday. i
For most of the 20th century, __________ experienced foreign occupation, civil unrest, major famine, and a strict one-party communist regime.
Katie attached a bell to the lid of her dog's food container so it rang every time the lid was lifted, which alerted her dog to come eat. one day, katie removed