MathinFocus MathinFocus
  • 09-04-2015
  • Mathematics
contestada

A kilogram of whole wheat flour costs 6 dollars. how much does 400 grams cost

Respuesta :

belcatya
belcatya belcatya
  • 09-04-2015
400gr is 0.4 kg
so 6*0.4=2.4 dollars
Answer: 400grams cost 2.4 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Can two lines be drawn from a point not on a line that will meet the line at a right angle? at a 45° angle? explain each answer.
Why is it important to get enough sleep each night
If you mechanically shook a mixture of phospholipids and water, what would you expect to see when you observe the solution using an electron microscope?
What role do prefixes play in the metric system?
What are an administrator's choices for managing file permissions on a drive formatted as fat32?
What is a malignant tumor composed of blood-making cells of the red bone marrow?
A train near Jason's house just derailed.the local authorities said it is Carrying hazardous chemicals and that the local population should evacuate the area.Ja
Which is part of neuron that sends out messages?
An investment that pools money from many investors in order to acquire a large variety of stocks, bonds, and other investments is called a _____.
how can a writer’s use of figurative language benefit and improve his or her story? Write your response in about two paragraphs.