iriana iriana
  • 10-04-2015
  • Mathematics
contestada

A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25. Determine the unit cost per pound

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 10-04-2015
Divide the pounds by the cost.

38.25 / 45 = 0.85

So the cost per pound is $0.85.
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x if B is between A and C, AB=4x-9, BC= 3x+ 5, and AC=7
Solve the system using any algebraic method. Show all your steps. 19. 2x-5y=3 -4x+10y= -6 20. 8x+3y=10 -6x + y = -12
Help me please !!!! :(
A polis of ancient Greece was a __________.
.66666..... as a fraction?
I've been having a bit if trouble with math. What is an rational number between 1.08 and 1.8 and how did you get your answer?
find the largest integer n for which n power 200 < 5 power 300?
Is hydroelectric energy inexhaustible?
Estimate the maximum error made in approximating e^x by the polynomial 1 + x + {1}/{2}x^2 over the interval x of [-0.4,0.4].
find the largest integer n for which n power 200 < 5 power 300?