jennifer200 jennifer200
  • 06-06-2017
  • Mathematics
contestada

Three ounces of cinnamon cost 2.40 if there are 16 ounces in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

RaphCruz RaphCruz
  • 06-06-2017
The cinnamon would cost $12.80 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

what would the force of gravity be if the earth doubled in size
find the slope of the line that passes through (4,7) and (-4,13)
Georgia O'Keefe // What story does Didon share at the beginning of her essay? Why would she share this with readers?
In the final sentence of the passage, the pairing of the verbs "balanced" and "leaped" suggest what fine distinction regarding the character of Altaf? A. he is
Any innocent merchant vessel was liable to seizure at any moment; and when stopped by a British cruiser short of men was sure to be relieved c themselves the ju
Please help on this!!
Acceleration Use the following equation to calculate acceleration and include a reference direction (direction traveled). Acceleration final velocity-starting v
Terrance is trying to find the correct setting for his photograph, so he uses a light meter. Which type of metering is he using? Terrance is taking a photograph
what was the main disagreement between northern states and southern states that led to the civil war?
What is a major disadvantage of a centrally planned economy? It cannot meet consumers’ needs and wants. It offers too many choices for consumers. Its military f