marikadominski marikadominski
  • 07-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18

Respuesta :

tararaechel
tararaechel tararaechel
  • 07-06-2017
Choice A
$2.98/6=.497
$7.18/13=.552
Answer Link
PiaDeveau PiaDeveau
  • 10-12-2021

Rate in choice 1 is lowest rate

Given that;

Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98

Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18

Find:

Lowest rate

Computation:

Choice A:

1 Ounce rate =  2.98 / 6

1 Ounce rate =  0.496

Choice B:

1 Ounce rate =  7.18 / 13

1 Ounce rate =  0.552

So, rate in choice 1 is lowest rate

Learn more:

https://brainly.com/question/15217796?referrer=searchResults

Answer Link

Otras preguntas

Enzymes are proteins that speed up reactions by
What does w = PleaE help
How did Henry David Thoreau inspire later American reformers?
The camera Melissa wanted for her birthday is on sale at 21% off the usual price. The amount of the discount is $79.80. What was the original price of the camer
How did T. Eugene Connor react to civil rights marchers in Birmingham, Alabama?
How I can solve this integral ∫ dx / akar 25 - 16x^2 ? I really need your help, thank you.
By using sound waves, _______ signals allow oceanographers to determine ocean depth.
Mike and Bill sell cars for Jangle's Auto. Over the past year they sold 640 cars. Assuming Mike sells 3 times as many as Bill, how many cars did Mike sell?
What is being released during Glycolysis?
In the mid-1300's, Mansa Musa created a strong centralized Islamic government in