susanasotelo2592 susanasotelo2592
  • 07-01-2024
  • Mathematics
contestada

A lison paid $ 21.75 for a number of rice Crackers ' three packs of rice crackers cost $ 1. 45. How many Packs of rice crackers did she bus ?

Respuesta :

jujudime
jujudime jujudime
  • 07-01-2024
45
21.75/1.45= 15. Meaning, she bought 15 packs of 3 rice crackers packs.
15(3)= 45. So, in total, she bought 45 packs of rice crackers.
Answer Link

Otras preguntas

3. Cameron's car averages 25 miles per gallon of gasoline. How many gallons are needed for a 380 mile trip?
Solve the equation for x. 12x + 20 = 5x - 10 - 3x
Luis wants to buy a home priced at $315,000. He plans to finance this amount less the down payment required. His mortgage payment would then be $2100. Luis has
Plz help its due tomorrow
True or False : Not all metals are ferromagnetic-only the ones with iron, nickel, or cobalt. *
Why was this period of time called the Reign of Terror
Tetrachloromethane, CCl4 is produced from the substitution reaction between methane and chlorine gas. If the rate of formation of CCl4 is 0.05 mol dm^-3 min^-1,
The mood of the men in this passage is best described as:A: surly. B: resigned. C: contemplative. D: restless​
2. y = 5x2 + 10x – 3
Some children are chasing the dog.​