lizbethfernadez lizbethfernadez
  • 10-08-2017
  • Mathematics
contestada

John purchased 1/4 lbs of hamburger for $0.75 how much did the hamburger cost per pound

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 10-08-2017

there are 4 1/4 per a whole

 so multiply 0.75 x 4

0.75 x 4 = 3.00 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a mixture? A) sand B) carbon dioxide C) silicon D) silicon dioxide
3.25 ×10^26 molecules of C6H12O6 to grams
I need help on this question
Explain the reason why the imprudent and excessive use of antibiotics has resulted in a major global problem
If a windshield wiper covers an area of approximately 160 square inches when it rotates at an angle of 84°, find the length of the wiper to the nearest tenth of
If the sum of the first two consecutive even integers is equal to three times the third what are the three integers?
A geometric sequence is defined by the equation An=(2)5-2n. What are the first three terms of the sequence and what is the common ratio,r?
Use the graph of speed versus time to answer the questions about acceleration. A) Which of the cars is speeding up? B) Which of the cars is slowing do
Which is a function of the amniotic fluid? It nourishes the embryo. It cushions the embryo. It holds sperm. It protects the zygote.
Chris, Mary Beth, and Allison are discussing the number of votes received by a candidate running for office. Chris says that approximately 46.2% of the votes we