jacobparrish997 jacobparrish997
  • 07-02-2024
  • Mathematics
contestada

A news site offers a subscription that cost 28.50 for 6 months

Respuesta :

bellam189
bellam189 bellam189
  • 07-02-2024

Answer:

The correct answer is $4.75/month.

Step-by-step explanation:

To find the unit price per month, or the amount that of the subscription that will be paid each month, we must divide the total price ($28.50) by the number of months covered (6 months).

~Don't forget to press "thanks" and vote!~

Answer Link

Otras preguntas

a scientist who studies earthquakes is a _____. cosmologist meteorologist geologist oceanographer
what is an action verb
DFG and JKL are complementary angles. DFG=x+7, and JKL=x-5. Find the measure of each angle.
list of prime numbers 0 to 5
solve the problem. if a roof has a pitch of 5 to 11, how high will the roof rise over a 33-foot run?
A recent census listed the population of a city as 831,982.Marisol rounds the population to 83000 and lindy rounds the population to 800000.who rounded the popu
What method(s) would you choose to solve the equation: x2 + 2x - 6 = 0
What is the best way to learn JavaScript?
help me please i need ur helpand we have to explain
who wrote the classic song "moon river," for the film breakfast at tiffany's? john barry john williams ennio morricone henry mancini