tori339347 tori339347
  • 08-02-2024
  • Mathematics
contestada

Jack went to a school supply store. He bought 10 pens for $0.25 cents each and 6
notebooks for d dollars each. He spent a total of $10. Write and solve an equation to
find the cost of one notebook.
KEY
Equation

Respuesta :

adejokewisdom31 adejokewisdom31
  • 08-02-2024

Answer:

[tex]40 [/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]10 \div 0.25 = 40[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Hi there! Can you help me please? Thanks! Please explain
i need help with c,d, and e please!
What did Lincoln agonize over
The work of other historians is not important when interpreting primary sources
Can someone please please help me out with this question please I will really appreciate it a lot
Question 8(multiple choice worth 1 points) nosotros _____________ a las diez en punto. empezábamos empezamos
How to find x and y I dont understand
Roman art originally copied the work of ancient __________ artists.
Mis padres y hermanos son muy divertidos. me encanta ir de vacaciones con (1.) familia. viajo con (2.) padres y (3.) dos hermanos. tenemos un perro. este año po
A metallurgist has an alloy with 5​% titanium and an alloy with 25​% titanium. He needs 100 grams of an alloy with 13​% titanium. How much of each alloy should