srobsher8 srobsher8
  • 07-06-2015
  • Mathematics
contestada

5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

cmowens13
cmowens13 cmowens13
  • 07-06-2015
So, 5 apples costs $2.00
5 goes into 15, 3 times ( 5 x ? = 15 ...   5 x 3 = 15)
So now since we multiplied 5 by 3, we have to do the same thing to the $2.00
So, $2.00 x 3 = $6.00
The answer is $6.00!!!
Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

HELP ME WITH This page?!?
how do you so he special right triangles?
What are the powers of 3 in the range of 3 to 1,000?
HELP ME WITH This page?!?
How much CaCl2, in grams, is needed to make 2.0 L of a 3.5M solution?
the joining of a sperm cell and egg cell into a single unit is called what?
What are the powers of 3 in the range of 3 to 1,000?
When water evaporates at constant pressure, the sign of the change in enthalpy A. is negative. B. is positive. C. depends on the temperature. D. depends on the
how do you so he special right triangles?
please help me with this problem 3.14 = 22/7 and r = 7/4