stevensamedi15 stevensamedi15
  • 06-09-2017
  • Mathematics
contestada

Chad bought 8 pounds of strawberries for 25.52. What is the cost, C, of 1 pound of strawberries

Respuesta :

Sofitina
Sofitina Sofitina
  • 06-09-2017
I think it would be 3.19.
Dividing 25.52 by 8.
Answer Link
fichoh
fichoh fichoh
  • 25-11-2021

Using the principle of proportional relationship, the cost per pound of strawberry is 3.19

Setting up the relationship thus :

8 pounds = 25.52

1 pound = x

Cross multiply

8x = 25.52

Divide both sides by 8

x = 25.52 / 8

x = 3.19

Learn more : https://brainly.com/question/25686009

Answer Link

Otras preguntas

Are lowrider bikes true art? Why or Why not?
How long did the Punic Wars last? Group of answer choices 4 years a little more than 100 years almost 200 years a little more than 700 years
Read this excerpt adapted from The Rocket: The Story of the Stephensons, Father and Son by H. C. Knight. It was a critical moment, but [Stephenson] had no fear
what is the probability of spinning the pointer on the spinner below and getting a 2 or 4
[tex] {(b - a)}^{2} = {(a - b)}^{2} [/tex]​
Joy starts with $18, and then withdraws $1 every 4 weeks, what is the equation
Write the equation of a line that passes through the point (-3, 3) and has a slope of 3
PLSS HELPP I WILL BE GIVING BRAINLIEST MORE THAN 1 ANSWER
Harper is ordering a sandwich from a deli. There are 9 types of meat to choose from and 7 cheeses, and Harper must pick one of each. How many different sandwich
how can we attempt board exams in more convienent way ?​