Seudónimo Seudónimo
  • 06-09-2017
  • Mathematics
contestada

Fifteen tickets cost $193.75. What is the average cost of each ticket?

Respuesta :

jahnettadorseyovu1z3 jahnettadorseyovu1z3
  • 06-09-2017
About $12.91 because you divide 193.75 by 15 and you will get your answer
Answer Link
Аноним Аноним
  • 06-09-2017
You can divide cost/amount to find the unit rate. 
193.75/15
Rounded up, the answer is $12.92 for 1 ticket. Which is the average cost. Rounded down it's $12.91.

Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Approach to psychology that is primarily concerned with the positive aspects of people
2. Why did early settlement projects by the Virginia Company struggle to establish and flourish?​
Find the domain of the function expressed by the formula: y = 4x − 1/5
what were the racial constructions of those who lived in the southern colonies?
2. A family of 4 is making hamburgers for dinner, How many pounds of beef are needed if each person will eat two hamburgers?​
1) At the grocery store, you can buy a13-ounce box of cereal costing $2.59. A 16-ounce box of cereal costs $3.29. Which box is a better buy?A. 13-ounce box?B. 1
In a closed system that has 45 J of mechanical energy, the gravitationalpotential energy of a ball rolling down an inclined plane decreases from 8 J to5 J. How
HELP ME PLZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
BRAINLIEST..........show expressions too<333
Imagine that you lived in Salem in 1962. Briefly explain what happened. Why did it happen? What brought an end to it?