shamika2 shamika2
  • 06-09-2017
  • Mathematics
contestada

A certain brand of candy is sold by weight with a 3 oz bag costing $0.75 if a bag of this candy costs $2.00 what does it weigh

Respuesta :

badbasslittle
badbasslittle badbasslittle
  • 06-09-2017
.75/3 = .25 .25 per oz. 2.00/.25 = 8 oz.


Answer Link

Otras preguntas

(MC)What effect did Jim Crow laws have on Southern society?
Which statement it's true regarding cartilage
What two numbers multiply to 630 and add to -57
What percentage of water is lost through the respiratory system?
Naomi has earned $54 mowing lawns the past two days. She worked 2 1/2 hours yesterday and 4 1/4 hours today. If Naomi is paid the same amount for every hour she
the original location of an earthquake is also known as
What map shows the landforms,water, and features of a place
Rose spent $36 on two shirts. One shirt cost twice as much as the other. What was the cost of each shirt?
Which candidate wins the presidency under the election process used in the United States?
Four balls of wills will make 8 knitted caps. How many balls of wills will Malcom need if he wants to make 6 caps ?