Huynh81
Huynh81 Huynh81
  • 10-09-2017
  • Mathematics
contestada

Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can Lisa buy if she has $4?

Respuesta :

stown3333ow0yto
stown3333ow0yto stown3333ow0yto
  • 10-09-2017
you do 32÷16 and that gives you how much she can buy with 1 dollar, then you multiple that number by 4 and you get how many she can buy for 4 dollars.
32÷16=2
2•4=8
she can buy 8 kiwis with 4 dollars
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 10-09-2017

she bought 32 for $16

divide 16 by 4 = 4

now divide 32 by 4 = 8

 she can buy 8 kiwis for $4

Answer Link

Otras preguntas

Who donated the tomb jesus was buried in?
Please help me with all these questions . I really appreciate it but if you don't how to do it please comment don't answer the question. Thank you
Oh whoa [x3] You know you love me, I know you care Just shout whenever, and I'll be there You are my love, you are my heart And we would never ever ever be apar
4x + 2y = 8 16x - y = 14
What was the three-fifths compromise, and how did it help the South preserve slavery? Explain the hypocrisy of the South's reasoning
Seafloor spreading and rift valleys occur at __________ boundaries. A. divergent B. convergent C. transform D. supercontinent
Samuel owns 270 comic books. He divided his comic books into two groups to store in boxes. The ratio of the groups appear below. Bases on the ratio how many com
Will f(x)=a^x-4 ever cross the x axis
What groups invaded europe in the 700s and 800s?
Which factor is most likely to have the greatest impact on human settlement patters in Sub- Saharan Africa?