daaaaaay daaaaaay
  • 10-07-2015
  • Mathematics
contestada

find the missing part of the unit rate:
$6.50/2 lbs = ?$ / lb

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 10-07-2015
so 6.5 per 2 pounds =6.5/2=x/1 or
6.5/2=x
solve by dividing evenly
3.25/1=x
3.25=x

the answer is $3.25
Answer Link

Otras preguntas

Would you use Real GDP or Nominal GDP to accurately calculate growth in 2011? Explain in three to four sentences.
Which decimal is equivalent to 4 3/12 A. 4.12 B. 4.03 C. 4.3 D. 4.25
Which of the following is a number set that contains the number –5?
Please help!! I'll make you as Brainliest!!!! How would ask your friend if he used to go to the beach as a child? a: ¿Iba a la playa de nino? b: ¿Iban a la pla
Question 5 What is the measure of the missing angle? Triangle with two of its angles measuring 125 degrees and 42 degrees. 42° 125° 13°
You're running down the soccer field when you develop a side stitch; what should you do? a. Slow down, rest, and do gentle stretching activities b. Lie down and
If f(x)=2x-1 and g(x)=3x , which statement is true?
After an investigation, Kuri determines that her hypothesis was wrong. What is the best thing for Kuri to do next?
A factory produced a batch of handheld video games, but 4% of the games were found to be defective. If the batch had 250 games in all, how many games in the bat
A horse has an acceleration of 2 m/s2. If it starts from rest, how fast is it going after 1.7 seconds?