jackie3399 jackie3399
  • 07-10-2017
  • Mathematics
contestada

It cost 3.99 for 25 oz and 6.99 for 90oz which is better and why

Respuesta :

Nadeshiko
Nadeshiko Nadeshiko
  • 07-10-2017
First is to find out which price is lower for each when it's only for one ounce.

1) 3.99 / 25 = x / 1

Cross multiply.

3.99 = 25x

Divide both sides by 25.

0.1596 = x

Round to the nearest cent.

$0.16 per ounce


2) 6.99 / 90 = x / 1

Cross multiply the fractions.

6.99 = 90x

Divide both sides by 90.

0.0776667 = x

Round to the nearest cent.

$0.08 per ounce.


6.99 for 90oz is better because it is cheaper by 8 cents per ounce.








Answer Link

Otras preguntas

Hayley had 3.93 grams of salt. She added more salt to the sample and now has 4.87 grams. How many grams of salt did Hayley add? Enter your answer in decimal
Who is was the chancellor of Germany
Wich action could accomplish all of the goals
The assessment technique that involves listening to the heart, bowel, and lung to evaluate the presence and quality of their sounds is called
solve the following equation algebraically. Show your work. 13+w/7=-18
if a car travels at a speed of 45mi/h for t hours, then travels 15mi/h fro m hours, what does the expression 45t+15m represent? A)total number of hours traveled
I am thinking of a number. It is multiplied by 9. The product is 27. What is my number?
In two or three sentences, summarize Stalin’s paranoia and the actions that came about as a result.
Please help on this really need help on this
What one country is located between canada and mexico and canada and russia?