niclettekapinga niclettekapinga
  • 08-10-2017
  • Mathematics
contestada

Belinda wants to bye 5 pictures to hang in her family room.if each picture cost $30.90 how much will it cost her to buy all 5?

Respuesta :

sequoiahenry860 sequoiahenry860
  • 08-10-2017
$154.50 you just multiply 5 and to the amount each picture costs
Answer Link
brandtanelox3jz5 brandtanelox3jz5
  • 08-10-2017
5 times the price ($30.90)
thus 5 x $30.90

Answer Link

Otras preguntas

(2x - 2) to 45° The measure of the exterior angle of the triangle is
Let's try an application problem! An American Flag has an area equal to 9.5 sq. feet while the length is equal to 1.9 ft. Find the width. 9.5
Part A Short-Answer Questions Directions: Analyze the documents and answer the short-answer questions that follow each document in the space provided. Document
C4. Correct the errors if any in each of the sentences below. 1. A herd of sheep are following the master. 2. One of his friends are a lawyer. 3. Her hair are l
Choose the sentence that introduces the quotation correctly. Elias reflected on the last year favorably in his notes; “I enjoyed my history class the most.” Eli
Can someone please help me?!
If AB =25 and BC=37, and CD=50, find AD. Use the number line below.
A student practicing for a track meet ran 380 meters in 35 seconds. What was her speed?
What is the total price of a $24.47 meal at Whispering Rock Restaurant, plus 7.25% tax and an 18% tip... (a) If you calculate the tip and the tax on the basis
1. Explain how communication and deciding to change speed or direction help you to be a low-risk driver. 2. Describe three situations where you would use each