jokocoko jokocoko
  • 09-10-2017
  • Mathematics
contestada

Carrie buys 4.16 pounds of apples for 5.20 how much does 1 pound cost

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 09-10-2017
4.16 / 5.20 = 1 / x.....4.16 lbs to $ 5.20 = 1 lb to $x
cross multiply because this is a proportion
(4.16)(x) = (5.20)(1)
4.16x = 5.20
x = 5.20 / 4.16
x = 1.25 per lb <== 
Answer Link

Otras preguntas

The type of bond between atoms of potassium and chloride in a crystal of potassium chloride a. hydrogen bond b. ionic bond c. polar covalent bond d. pure co
Behavioral Adaptations: Behavior that animals begin life with that helps them meet their needs is called ________.
My question is, what is:  log6(4x-8)=3
Suppose the population of a town is 15,200 and is growing 2% each year. Write an equation to model the population growth. Predict the population after 10 years
A boat costs $19,200 and decreases in value by 12% per year. How much will the boat be worth after 5 years?
Why does scaring someone get rid of hiccups?
People sweat to help maintain body temperature. What type of feedback happens when sweating regulates body temperature? A. Positive feedback, because sweating
how do you so he special right triangles?
A boat costs $19,200 and decreases in value by 12% per year. How much will the boat be worth after 5 years?
When water evaporates at constant pressure, the sign of the change in enthalpy A. is negative. B. is positive. C. depends on the temperature. D. depends on the