califfa
califfa califfa
  • 11-10-2015
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 55p .How many yogurts can be bought for six pounds?

Respuesta :

thetalentedstudent thetalentedstudent
  • 11-10-2015
Well if one pound of yogurt cost 55 (cents?)

Two yogurts cost $1.10
Three yogurts cost $1.65
Four yogurts cost $2.20
Five yogurts cost $2.75
And finally...
Six yogurts cost $3.30

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

while all the information in a schumer box is important, which items do you think matter most on a day-to-day basis?
1.Sheena wants to make lime juice. She is going to buy crates of limes. There are 16 limes in each crate of limes. 40 limes make 2 litres of lime juice. Sheena
Explain what happens to matter as it is cooled?
Given: A = { 1,2,3,4,6,8}; B = {1,3,5,6,7,8,10}; Find the union of sets A and B.
First One to spam wins a brainliest ok ready 3.......2.......1.........Goooooooooo!!!!!!!!!!
Karen must choose a number between 55 and 101 that is a multiple of 3,8 and 12 . Write all the numbers that she could choose. If there is more than one number,
6. Evaluate the following expression: 10 + 4(6-2) А. 56 B. 82 С. 18 D. 26
X If this coordinate point were reflected across the x-axis, what would be its new x and y values? (-2,-1) B (2, -1) (2.1) (-2,1)
A manager’s position in the organization, ability to give out rewards, and other factors give the manager ____________, which is the potential to impact the beh
Which sums and/or differences equal 14? Check all that apply.