hayhay62 hayhay62
  • 07-11-2017
  • Mathematics
contestada

How do you solve- if 12 roses cost $18.96 what is the cost of 5 roses.

Respuesta :

catherine51 catherine51
  • 07-11-2017
18.96 divided by 12 equals the price of 1 rose
price of 1 rose= 1.58
1.58 multiplied by 5= 7.9
the cost of 5 roses is $7.90
Answer Link
abbybaker0804
abbybaker0804 abbybaker0804
  • 07-11-2017
So, if 12 roses cost $18.96 so 18.96 divided by 12=$1.58x5= $7.80
Answer Link

Otras preguntas

21/77 x 33/41 Please help
Gauguin infused his masterpiece Where Do We Come From? What Are We? Where Are We Going? with all of the following themes except _____
When do animals cooperate with one another? a.) when the costs outweigh the benefits b.) when the costs equal the benefits c.) when the costs are less than the
What is the object of the preposition in the following sentence ? Wearing high-top boots,terry waded through the river
Which of the following would most harm a speech's appeal to ethos?
Kathy and Jeff Miller have a combined income of $93,366. They have 1099 forms which report $1,200 in interest. They also have $4,922 income from rental property
what are the four principal advantages of asexual reproduction.
what is 3x divided by 4y?
why, after having dissolved parliament, did Charles I call ur back Into session
Macbeth and Lady Macbeth are partners in the murder of Duncan, and both become victims of guilt. In which two ways does their guilt manifest itself? There is tw