nikki225 nikki225
  • 07-11-2017
  • Mathematics
contestada

If Mary paid $14.8 for 6.4 pounds of strawberries what would the price be of one pound of strawberries?

Respuesta :

Dat10thGrader
Dat10thGrader Dat10thGrader
  • 07-11-2017
$2.31


HOPE THIS HELPS :D

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 07-11-2017
You are looking for a unit rate in dollars per pound, so divide the number of dollars by the number of pounds.

($14.8)/(6.4 lb) = $2.3125/lb
Answer Link

Otras preguntas

Name two ways the archaea differ from bacteria
Giving f(x)=4x+1 and g(x)=×4^ choose a expression for f(g)(x)
What are some adjectives that describe the name Kimberly. 3 adjectives for each letter.
mr. harper had 506 apples at his fruit stand. his freind gave him 87 more apples,and he bought another 59 apples. how many does he have all together? buy using
What are some adjectives that describe the name Kimberly. 3 adjectives for each letter.
How does the volume of a prism change if each dimension of the prism is doubled?
Fill in the blank with the correct preposition: ma tante va ______brésil A.en B.au C.à D.du
state if the three sies lengths form a right triangle ; 10 cm , 49.5 cm , 50.5 cm
Find the unit rate. $121.50 for working 18 hours
Which two kingdoms have no one-celled organisms?