starhayley5654 starhayley5654
  • 07-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 1.5 lb package of seedless grapes costs 3.81. Round to the nearest hundredths of a dollar. Find the unit price.

Respuesta :

stefrheart
stefrheart stefrheart
  • 07-11-2017
In order to find the unit price, you need to make it into an equation. We will use x to represent the unit price:

1.5x = 3.81

Then we should divide each side by 1.5

x = 2.54 

The unit price for a pound is $2.54, but since you have to round it would be $3
Answer Link

Otras preguntas

please help asap also ignore my answer.
List four biological criteria of life and one clinical criterion. explain how a person could be clinically dead but biologically alive.
What is the contribution of charles darwin to science
How did john calvin contribute to religious changes in europe?
Olga goes along with her brother joe to his gymnastics class and watches closely while he works on the balance beam. one day olga's mom finds her out in the bac
How did people used to live in Mesopotamia
Natasha and ramone are listening to a realtor who is encouraging them to buy a house they looked at earlier in the day. as they listen, they are trying to decid
HELP PLEASE! I have like 5 mins to do this!
Read the sentence. Swinging through the air, the children were delighted by the acrobats on the stage. Which part of the sentence is a dangling modifier? “Swing
Discuss the differences between protagoras's relativism and socrates's dialectic method in terms of what is assumed about the nature of truth. each philosopher