zcabreraster
zcabreraster zcabreraster
  • 07-11-2017
  • Mathematics
contestada

Jessie buy a case of drink for $5.98. A case of drinks contains 24 eight-ounces cans. What is the unit cost per can?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 07-11-2017
Divide the cost of a case ($5.98) by the number of cans (24):

$5.98
------------- = $0.25/can  (this is your unit cost, the cost per cans)
 24 cans
Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE!!! 100 POINTS !!!!!!!!!!!!! Read the following sentences and substitute an indirect and direct object pronoun for the underlined words. Pay attentio
This introductory paragraph is missing a hook: Nutritionists say that seafood is healthier to eat than other kinds of animal protein. It is low in fat and chole
If Mathilde had lived in a d0ifferent and poorer society, do you think she would have been happy.
PE teacher wants to arrange maximum possible number of 6000 students in a field such that the number of rows is equal to the number of columns. Find the number
Read this introduction paragraph from a sample essay about industrialization. [1] There are many examples of revolutions in human history that have resulted in
The bottom number of the time signature indicates what type of note receives _ beat.
find the error (-8x^2y^2)^2= -64x^4y^4
After a wholesaler adds a markup of $125 to a stereo, it is sold for $320. What is the cost of the stereo?
The diameter of a volleyball is approximately 8 inches. What is its volume? Round your answer to the nearest whole number.
What were President Reagan’s and Mikhail Gorbachev’s roles in ending the Cold War?