pvzmaster364 pvzmaster364
  • 07-11-2017
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of of apples for $6. What would it cost to by 3 pounds of apples.

Respuesta :

shreyasotkovky
shreyasotkovky shreyasotkovky
  • 07-11-2017
It would cost a dollar and fifty cents for three pounds. Figure half of twelve is 6, and half of 6 is three. So, six pounds for three dollars. Half of six is three, and half of 3 is 1.5 
So 3 pounds for a dollar fifty

(but in reality, 12 lbs of apples for 6 dollars is cheap lol)
Answer Link

Otras preguntas

Please help me, I'll give 20 points for this.
id ou now?Some acronym and their meaning: ━ tudy enter ouse f rganised earning ━ ouse f ick eople ncluding reatment nd abour ━ ublic fficer and egal nvestigati
Figure of speech What figure of speech is muyiwa is a mad dog?
why is money a demotivator?​
calculate the value of a.
pleaseee helppppp..will give 15 pts​
Can an absolute value function have an inverse function? If so, give an example. If not, explain why it is impossible.
5 < x + 3 and x + 3 ≤ 0
а Totsakan wants to buy a microscope for $24. He gives the cashier $100. What is his change?
Which of these prompts require you to write a reflective essay?