TheStupidHead
TheStupidHead TheStupidHead
  • 08-11-2017
  • Mathematics
contestada

Rebecca wants to buy cupcakes. She can buy 2 for $0.48 or 5 cupcakes for $.1.25. Which is the better buy? Explain your answer.

Respuesta :

LilyLikesMusic
LilyLikesMusic LilyLikesMusic
  • 08-11-2017
2 for $0.48 is a better buy. You save 1 cent per cupcake.

There's really not much of a difference though.
Answer Link
nat332529
nat332529 nat332529
  • 08-11-2017
To figure this out, you have to find the unit price of both. 
The unit price for buying two cupcakes is 24 cents for 1 cupcake.
The unit price for buying 5 cupcakes is 25 cents for 1 cupcake. Therefore, the better buy is to buy two cupcakes. They are one cent less each.
Answer Link

Otras preguntas

Identify the individual who was responsible for explaining the circulatory system.
Explain the process that occurs when a flowering plant reproduces.
The Articles of Confederation placed most government power and responsibility with the?
What was the extent of the Byzantine territory at the height of its power
Heather finished a race in 58.4 seconds, which was 2.6 seconds less than her practice time. Write and solve an equation to find Heather's practice time. Show th
I need one sentence to describe this whole paragraph
Puzzle If a + b = 76a - b = 38a / b = ????????????
Explain what a finite sequence might refer to.
this is stumping me. it's a geometry proof question, and i really need help! diagram and statements are attached in a picture.
In 1935 Mussolini attacked Ethiopia. Which organization was supposed to (but failed) help Ethiopia?