seiliarocks
seiliarocks seiliarocks
  • 09-11-2017
  • Mathematics
contestada


If you bought 20 potatoes for $1.00, how much is one potato? Write and solve a unit rate equation

Respuesta :

thomasrohan thomasrohan
  • 09-11-2017
Unit rate just divide the number



1/20=0.05
Answer Link
Navi5
Navi5 Navi5
  • 09-11-2017
$ 0.30 per one potato
Answer Link

Otras preguntas

How did the Treaty of Versailles help pave the way for the Nazi party to gain control of Germany?
Debra is a voter who believes that the success of the oil industry is very important to the health of the national economy. Based on their platforms, which cand
Which of the following describes a developing nation? a. Acommand economy with a low Human Development Index b. A mixed economy with a high Human Development
This prefix spelling rule ____ apply to suffixes..
____________ created many unskilled jobs. a. Associations b. The fishing industry c. Mass industrial growth d. Northern agriculture
The sum of two numbers, x and y, is 12. The difference of x and two times y is 6. What are the values of x and y?
Identify the sentence that contains an appositive phrase. a. After three hours on the road, the group spied an oasis. b. The safari stopped at an oasis, a moi
Stark's own research demonstrates that all religions have a strog view of moral gods who expect humanity to be moral as well. a. True b. False
What marked the end of the frontier? a. when Native Americans took all of the land b. after settlers completed the gold rush c. when fences went up and open lan
can elephants hear through their feet