Laci1jssjkwnsbsnsns Laci1jssjkwnsbsnsns
  • 06-11-2015
  • English
contestada

Rachel bought 2 pounds of apples and 3 pounds of peaches for a total of $10.45 the apples and peaches cost same amount per pound what is the unit rate

Respuesta :

raisa2000 raisa2000
  • 08-11-2015
well since they cost the same amount you do 10.45 ÷ 5 (because 3 for apples and 2 for peaches) and the answer is 2.09 per pound.
Answer Link
hellokitty888
hellokitty888 hellokitty888
  • 01-02-2020

Answer:  The cost for each apple/peach is $2.09

Explanation:

10.45 divided by 5 is 2.09.

The cost for apples and peaches is $2.09.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following jobs is in the agriculture career cluster? A. Animal scientist B. Warehouse manager C. Audio/video technician D. Accountant
what is 18 divided by 11
The position of an object at time t is given by s(t) = -1 - 13t. Find the instantaneous velocity at t = 8 by finding the derivative.PLEASE NEED HELP QUICK
if there are 10 candles and 7 are lit what is the decimal that represents the candles
What doubles fact can I write to solve 4+5
meaning of enthusiasm
the theory of social darwinism was often used to justify the
An outline will help you do which of the following? 1) establish a clear plan of action for defending your thesis. 2) write a stronger thesis statement . 3) c
Zora Neale Hurston collected and wrote about African American
Which of the following foods are rich in thiamin? select one: a. chocolate b. potato c. pork d. milk