marioum marioum
  • 06-11-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of: 4 pounds of apples cost $1.96

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-11-2015
Unit rate means how much something costs per 1 unit, in this case it's a pound.  In this case, 4lbs = $1.96. If you divide both sides by 4, you get 1lb = $0.49
Answer Link

Otras preguntas

A. How many hydrogen atoms are on the Reactants side?
Need to write an 8 sentence paragraph that fully develops the topic on (drunk driving can be stopped)?
What would happen if i accidentally ate some ant poison
What role did nationalism play in the outbreak of World War I?
Staples is having a sale on computers. Lindsey picks out a computer that was originally $1299.99 If the computer is 29% off, What is the final price of the comp
The "Domesday Book" was used by William the Conqueror to __________.
Use ________ to address someone formally. Use _______ to address someone informally.
give 3 fractions with different denominators that are less than 4/6
which of the following was a difference between the policies of roosevelt and those of taft A: roosevelt wanted to break up trusts while taft avoided breakng u
Why is 'Her long fingers, as thin as lampposts, moved up the piano keys' and 'Winking like a car indicator light, he said "Hello." ' not appropriate? Can you he