lovinasmethurst
lovinasmethurst lovinasmethurst
  • 08-11-2015
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 12 sweets if 2 sweets cost 5p

Respuesta :

saranur1d
saranur1d saranur1d
  • 08-11-2015
2 sweets = 5p
2 goes into 12 6 times so,
5 × 6 =30
the cost of 12 sweets is 30p
Answer Link
wehavethebrains wehavethebrains
  • 08-11-2015
2.5 time 12 = 30
The answer will be 30
Answer Link

Otras preguntas

why did the mayan leave their cities
How would a houseplant respond to sunlight that comes from one direction? A. by curling its stem around its leaves B. by closing its leaves at night C. by growi
Which was one of the reasons Martin Luther wrote his Ninety-five Theses?
PLEASE HELP Variable y varies directly with x2, and y = 196 when x = 7. Enter the constant of variation in the quadratic variation equation. y = x2
Can some one help me with at least one question.... Shifts in Tense 1.Which sentence contains an inappropriate shift in tense? A. As soon as the alarm clock r
Solve the compound inequality, showing your work. Name the solution set and then draw the graph of the solution set.y-2<-5 or y-2>5
The difference between two numbers is 16. Five times the smaller is the same as 8 less than twice the larger. Find the numbers
I think of a number I multiply it by 5 then subtract 8 The result is 3 times the number I am thinking of What is the number
change fraction into decimal 67/100
Kelly sits on a rock. Her weight is an action force. What is the reaction force?