alejandroechevp0knsz alejandroechevp0knsz
  • 07-12-2017
  • Mathematics
contestada

If 2 1/4 pounds of bananas cost $ 1.89 what is the cost per pound?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 07-12-2017
2 1/4 = 2.25

1.89 / 2.25 = 0.84 per lb <== 84 cents per lb
Answer Link

Otras preguntas

You have to pick two myths I’m doing Prometheus’s and narcissus we have to explain how they are alike and what they teach us 3 body prgaghs and introducing and
This graph represents −3x+y=−4. Which ordered pair is in the solution set of −3x+y≥−4?
At what distance will the weight of a body be halved , Earth's radius=6.4×10^6
Why do animals constantly consume other organisms? 1. Animals store extra food they consume so they can hibernate. 2. Animals only receive a small amount of e
Wht is wrong in this sentence? I was walking my dog to my horse.
How many people are affected by tornados in the world
What can you say about the reactants of photosynthesis and the products of cellular respiration?​
In ΔGHI, m∠G=(10x+9) ∘ , m∠H=(3x+13) ∘ , and m∠I=(x+4) ∘ . What is the value of x ?
Please help me Calculate the total energy stored in the capacitor​
Solve the expression and find the value of x.[tex] \frac{x + 1}{10} - \frac{3(x - 1)}{5} = 2 [/tex]​