jmorris1799oyfske jmorris1799oyfske
  • 07-12-2017
  • Mathematics
contestada


Say you are at a grocery store and find an item without a listed unit price. How would you calculate the unit price for this item?

Respuesta :

stunnababby stunnababby
  • 01-11-2018

Answer: The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy. Just divide the cost by the quantity.

got 100%:)

Answer Link

Otras preguntas

How much work is done by the gravitational force when a 265-kg pile driver falls 2.80m?​
Part A What is the central idea of Passage 12
Why do sharks have gills???
in what year did the us congress pass the servicemen's readjustment act​
A mother brings her baby to the health department. The baby has vesicles that rupture and develop yellow crust. These symptoms MOST LIKELY indicate __ .a) eczem
What must be true for lines a and b to be parallel lines? Select four options.
what is the sum of 1/2 and 0.75 ?
The major difference between emotion-focused coping and problem-focused coping involves Select one: a. the intensity of the stressor. b. whether one attempts to
Which of the two types of cells, xylem or phloem, has the largest diameter
Write an linear equation that passes through (5,2) and (6,4)