XxStrangeGirlxX321
XxStrangeGirlxX321 XxStrangeGirlxX321
  • 08-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A.18-cup jug of water for $10.44

B.3-gallon jug of water for $17.76

Respuesta :

Dukuccino
Dukuccino Dukuccino
  • 08-12-2017
The better buy would be A. " 18-cup jug of water for $10.44 "

Because its cheaper price...

~Dukuccino
Answer Link
kseniyayakimno kseniyayakimno
  • 08-12-2017
the better buy would be b 
because ther are 16 cups in a gallon and it would be better to just buy one 3 gallon jug of water for 17.76 then 3 18cup jug of water and it would be cheaper to
Answer Link

Otras preguntas

Jesus was offered as a sacrifice for sin for all time. True or False
what does a and b equal in this equation. a − 3b = 16
which word in the sentence is an example of a comparative degree adjective?my new alarm clock was much louder than my old one.a.oneb.muchc.louderd.alarm
How does the soil differ in New England and Middle Atlantic States ?
The principal surveyed 200 students one what there favorite food is. The results showed that 125 of the students choose nachos as there favorite. What percentag
Indicate the appropriate pattern of writing that you would use for the following writing assignment:explain the concept of happiness.The answer choices are proc
What complaint does johnson's statement appear to address
Explain how you would model 5 x 2/3.
Solve (d-10)/4 and a/(a-3)
why is it hard for trees to get water in the winter