helpmeeeoidjfoiew
helpmeeeoidjfoiew helpmeeeoidjfoiew
  • 08-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal? Question 1 options: 10 oz of chocolate for $1.50 24 oz of chocolate for $3.60 48 oz of chocolate for $7.50 100 oz of chocolate for $10.00

Respuesta :

catlovingenius
catlovingenius catlovingenius
  • 08-12-2017
100 oz of chocolate for $10.00. Hope this helps.
Answer Link
GopherGrl
GopherGrl GopherGrl
  • 08-12-2017

10 oz: $1.50/10= $0.15 per oz

24 oz: $3.60/24= $0.15 per oz

48 oz: $7.50/48= $0.16 per oz

100 oz: $10/100= $0.1 per oz    - This is the best deal 

Answer Link

Otras preguntas

Definition of absolute location in your own term and Give a sentence example please
an atom has a mass number of 55. its number of neutrons is the sum of its atomic number and five. how many protons, neutrons, and electrons does this atom have?
How did the success of the Portuguese slave plantations provided a model that would be reproduced on a larger scale in the Americas
What​ trade-offs do consumers face when buying a product from a monopolistically competitive​ firm?.
Create three relevant questions that you would like answered or clarified about the role ofDNA and chromosomes. Focus on the following areas as you generate que
[tex] \sqrt{ ({ \frac{1 + a}{1 - a} })^{x} } = 1 + ax + \frac{1}{2} {a}^{2} {x}^{2} + \frac{x}{b} ( { {x}^{2} + 2 })^{3} [/tex]If a is so small that it's
What was the Manifestation of the Asmatian Empire​
For which of the function is the average rate of change over the interval 1
What is the quotient of 7 over 8 divided by 2 over 5?
Where possible, classify these systems as reactant-favored or product-favored at 298 k. If the direction cannot be determined from the information given, classi