cheergirl06 cheergirl06
  • 09-12-2017
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for six dollars what is the cost of one marker

Respuesta :

shawnkat
shawnkat shawnkat
  • 09-12-2017
To find the answer, or unit rate, we simply compute 6/20, which is about $.30/marker. Hope this helps!
Answer Link
lesliekolleroxrkcf
lesliekolleroxrkcf lesliekolleroxrkcf
  • 09-12-2017
20/6. =1/x

20x=6

x =6/20 = .30. 30 cents per marker
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following financial ratios can help you learn about a company's profitability? A. Debt ratio B. Debt to equity ratio C. Return on assets ratio D. C
CAN I HAVE SOME HELP PLEASEgive listing the law used the intensity of current carried by each lamp?​
ANSWER THE QUESTION IDlOTS
what does the word distracted mean in the sentence below?The boy could not study because he was distracted by the noise in the library.A. had looked for the sou
Given the diagram to the right,determine m
ANSWER QUICK PLS what year did alexander the great spread greek culture
A way of classifying organisms into categories based on their similarities. Question 5 options:A: energyB: animals & speciesC: functionD: cells
Amelia puts some ice cubes in a cup of water at room temperature. Which statement describes the heat flow in this situation? A. The heat flows from the ice to t
Solve (x² - 16)(x² - 9) = 0
8/11 is it greater than or less than -1/3