crystalbeltranp0res1 crystalbeltranp0res1
  • 10-12-2017
  • Mathematics
contestada

the bakery is selling bagels at a cost of 6 for $7.50. at that rate, how much would 8 bagels cost?

Respuesta :

tynollette tynollette
  • 10-12-2017
6:7.50=8:x
6x=7.50*8=60
x=10.00
Answer Link

Otras preguntas

An accurate clock shows exactly 3 pm. In how many minutes will the minute hand catch up with the hour hand?
Because of the unexpected cold weather,the cost of tomatoes increased 50 percent in one month.If the cost after the increase was 60 cent per pond,what was the c
A garden table and a bench cost $985 combined. The garden table costs $35 more than the bench. What is the cost of the bench?
The energy required to completely separate the ions from a solid is (A) free energy (B) lattice energy (C) kinetic energy (D) activation energy (E) ionization e
You got the following scores on 3 tests: 84, 82, 98. What score must you get on the 4th test if you want to average a 90% for the 4 tests? A. 94 B. 95 C. 96
why were the Christians persecuted in Rome?
Solve 4/(x + 1) - 1/x = 1 over the real numbers.
what is the purpose of phosphates in fertilizer what is the purpose of phosphates in laundry detergent
Wat do Shang artifacts reveal about this civilization.......I need help please
Henry Vlll break with Rome