adtorres20p25gb3 adtorres20p25gb3
  • 06-01-2018
  • Mathematics
contestada

A bag of chocolate weighs 6 pounds .Maria uses 3/4 of her chocolate ti bake

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 06-01-2018
I’m assuming your asking how many pounds Maria used.

Divide 6 by 4.

6/4= 1.5

Multiply that by 3.

1.5*3= 4.5

She uses 4.5 pounds of chocolate in her recipe.

I hope this helps!
~kaikers
Answer Link
Аноним Аноним
  • 06-01-2018
6 x 3/4 = (6 × 3)/4 = 18/4 = 4,5 pounds
Answer Link

Otras preguntas

19. Each deli sandwich made uses :- pound of turkey Tyler started with 318 pounds of turkey and now has 1 3 pounds left. How many deli sandwiches did he make?
Explain how to erige 3 times 3/8 as the product of a whole Number And a unit fraction
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels? if you buy a dozen bagels?
"I have learned over the years that when one's mind is made up, this diminishes fear." what is the meaning
What does the term popular sovereignty mean?
What does tying the arm above the elbow do?
Solve this inequality: 3q + 11 + 8q > 99. A. q > 1/8 B. q > 88 C. q > 8 D. q > 11
we are parallelograms we are three different polygon sometimes we share our names what are we
Evaluate 2x4-3x2. What is 0.46 rounded to one decimal place? Evaluate 3/8 x 1/3 in a recent basketball game Thao got 4 of her 5 shots in. What is this as a perc
To lose weight your need to subtract 10–20 percent of A. fat calories eaten daily. B. your total calories needs. C. your total weight to determine the correct