zzcupcake11 zzcupcake11
  • 08-01-2018
  • Mathematics
contestada

Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?

Respuesta :

bridgetctracy
bridgetctracy bridgetctracy
  • 08-01-2018
.40 per ounce
1.40/3.50=.40
Answer Link
Аноним Аноним
  • 08-01-2018
1.40/3.5=0.4

$0.4 per ounce

hope  this helps


Answer Link

Otras preguntas

Justin is buying a cell phone that has a regular price of $149. The cell phone is on sale for 15% off the regular price. What will be the sale price?
Hilda was simplifying some numerical expressions and made each of the following sequences of calculations. Name the mathematical property, operation, or idea th
The members of which ancient society regularly inscribed public messages on to city walls?
Record five rhetorical questions posed by Montag in the chart below. Explain the statement Montag makes by posing each question.
WILL GIVE BRAINLIST A concept map for four types of intermolecular forces and a certain type of bond is shown. Which of the following correctly identifies the i
are any organisms harmed during symbiotic relationships 
Can someone write me a 500 word Essay about maturity please.
in a population, genes a and b, each with two alleles, are linked. there are 3 individuals with haplotype 'ab', 3 with 'ab' and 2 with 'ab'. calculate linkage d
A majority of economists believe that in the long run, real economic variables and nominal economic variables behave independently of one another. For example,
whats 3 divided by three