Trey333 Trey333
  • 06-02-2014
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate:

$2 for 5 cans of dog food

Respuesta :

louiesamaan
louiesamaan louiesamaan
  • 06-02-2014
.40$/1 is the answer to your question
Answer Link
punksymphony punksymphony
  • 06-02-2014
.40 per can
2/5 = .4
Answer Link

Otras preguntas

In order to find density of an object, maria is trying is trying to measure its volume however the object doesn't not fit the tool she is using to solve this pr
Josh buys cucumbers that cost 0.62 per pound.he pays 2.79 for the cucumbers.josh estimates he bought 5 pounds of cucumbers.is josh's estimate resonable? explain
At what latitude is the south pole? a. 66 s b. 0 c. 180 n d. 90 s
why is the nucleus important in living cells
Jessica drank 1/8 gallon of orange juice
A group of people were given a personality test to determine if they were Type A or Type B. The results are shown in the table below: Male Female
The direct, essential meaning of term is its
an electrician has $120 to spend on interior light fixtures. The wholesale price for a 13-watt low-energy lamp is $4. The price for a high-energy lamp is $5. 1)
Which word correctly completes the sentence ___ shoelaces are untied. a.your b. you're c. yours?
Streptococci infections are spread by ____. 1. Causal Contact 2. Airborne Droplets 3. Vectors