PierceTheSam
PierceTheSam PierceTheSam
  • 09-01-2018
  • Mathematics
contestada

Which of the following has the Lowest unit price
Brand A: 5lb for $3.50

Brand B: 8lb for $5.20

Brand C: 3lb for $2.25

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 09-01-2018
Find the unit rate for Brand A, B, and C.

3.50/5= .70

5.20/8= .65

2.25/3= .75

The lowest unit price is Brand B. 65 cents is cheaper than 70 or 75.

I hope this helps!
~kaikers

Answer Link

Otras preguntas

How many kilometers are in a meter?
1/2(x-3)=2 what is x?
a mushroom shaped pluton with a round top and a flat bottom is calle
Don't get this
How does the art and architecture of Egypt exhibit important Egyptian beliefs? please give the longest answer possible.
twenty less than 8 times a number is the same as 15 more than the number
Misty has 84 photos from her vacation and 48 photos from class outing, she want to put all the photos in a album with 4 photos on each page how many pages does
How long is a decade?
Which statements accurately describe results of America's entry into World War I? Choose all answers that are correct. A. Germany was defeated and made to pay r
while preparing for a morning conference, principal corsetti is laying out 15 dozen bagels on square plates. each plate can hold 14 bagels. how many plates of b