wupheadotm890
wupheadotm890 wupheadotm890
  • 09-01-2018
  • Mathematics
contestada

14 lb for $2.99 find the unit rate

Respuesta :

nation2005
nation2005 nation2005
  • 09-01-2018
Okay so let's try to find the amount of money needed to buy 1 lb. Therefore, let's divide the fraction by 14.  Then we'll divide both the numerator and denominator by 14.  ÷ Then we simplify and get:14÷14=1     2.99÷14=.2135   We can round that to .21The unit rate for each pound would be 1:.21

Answer Link

Otras preguntas

In a well-designed budget your
Which of the following led to conflicts between settlers and American Indians in Virginia?
What is measure angle 1
Which event prompted US intervention in Latin America during the cold war era 1. Soviet sponsored revolution in Brazil 2. British claims to the Falkland Is
A woman fell and fractured her small finger. Which bone was injured?
All of the following methods ar ways to correct a run on sentence except
which measurement is not equivalent to the others 6,000 mg, 6 g, 60 kg, 0.006 kg
If the value of 2x3 is 2, then what is the value of x?
6×2/3-5×0.3+4 what does this equal
Which of the following is a multiple of 2 75 847 1000 2461