godfrednyafreg godfrednyafreg
  • 09-01-2018
  • Mathematics
contestada

Huong had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost?

Respuesta :

dfgtyurv dfgtyurv
  • 09-01-2018
23-11=12
She spent $12 on notebooks, and she bought six notebooks.
12/6=2

Each notebook costed $2.
Answer Link
shaniyaraejine2 shaniyaraejine2
  • 09-01-2018
23-11=12
12 divided by 6 = 2
So each notebook cost $2
Answer Link

Otras preguntas

HELP! A desolate landscape remained in its wake. This portion of the sentence would be : A. coordinating conjunction B. dependent clause C.independent clause
how did you figure out 7 as the pair of whole numbers
The idea that the earth's crust is made of thick plates which slide around on top of the mantle
HELP ASAP! Which sentence in this excerpt from William Dean Howells's "Editha" use an ironic tone? [The lady who was passing the summer near Balcom's Works was
An argument should be based upon illogical premises is this true or false?
A pyramid has a square base with side s. The height of the pyramid is that of its side. What is the expression for the volume of the pyramid? V = 2s2
Why did athens and sparta not get along?
what is the adjective phrase for, the black dog with the red collar is very gentle with children.
The has budgeted $2,000 for an end-of-year party at the local park. The cost to rent the park shelter is $150. How much can student council spend per
Choose all that apply. Which tribes made up the Mongolic tribes of the Xiongnu Empire? ANSWERS: Xianbei Indo Aryan Tibetan Luandi Lan Siberian-Taiga Ugaritic