sophia147 sophia147
  • 10-01-2018
  • Mathematics
contestada

How do u do 5 pounds 4 ounces for $26.88 what’s the cost per ounce

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-01-2018
First you have to turn pounds into ounces and its 16 oz for 1 pound.

Now you need to multiply 16 by 5.
16×5=80

Now you add the 4 oz to the 80 oz.
80+4=84

Now you need to divide $26.88 by the 84 oz.
26.88÷84=0.32 

Then you finally get $0.32 per 1 oz.

I really hope that helped : )
Answer Link

Otras preguntas

What are you doing when you analyze a character’s action and word to learn more about him or her
What is least likely to be considered a part of the context that a speaker must consider before giving a speech about climate change? A. The knowledge level
In a process called ____________ , paired homologous chromosomes align randomly at the cell equator. this occurs during this stage of cell division: ___________
1st out 10 questions
In 2007, the costs of underage drinking in Florida included __________ for suicides and suicide attempts. A. $4.8 thousand B. $48.3 thousand C. $4.8 millio
1/3x * 6 = -8 it says solve
How does sunlight falling on one side of the stem result in its bending?
Do you think that chief dan George’s goal of achieving success through education and skills is the best means for improving his people’s lives? Why or why not
A speed of 55 miles per hour is equal to how many feet per minute?
A group of nursing students is reviewing the similarities and differences between bulimia nervosa and binge eating disorder (bed). the students demonstrate unde