lillirose133
lillirose133 lillirose133
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $24.50. How many pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

Richinfo
Richinfo Richinfo
  • 11-01-2018
each pound costs $3.50
total money spent is $24.50
the number of almonds pounds bought is $24.50/$3.50 = 7
 
Answer Link
arianajauregui1
arianajauregui1 arianajauregui1
  • 11-01-2018
24.50 / 3.50 = 7 pounds purchased 
Answer Link

Otras preguntas

what is not a primary source
Which Idea From This Passage is implicit
What are some of the consequences that could happen if the average global temperature increases by 5 kelvin, as predicted if the carbon dioxides continue to ris
What was the main reason that the united states intervene in cuban affairs in the early 1900s?
a carnival ride is a drawn on a cordinate plane so that the first car is located at the point 30,0 what are the coordinates of the first car after a rotation of
do climate zones tend to occur in certain physical features
What is the approximate surface area of the sphere c=37.68?
Which figure of speech is used in this excerpt from Shakespeare's Romeo and Juliet? ROMEO: Not I, believe me: you have dancing shoes With nimble soles: I have a
Gas exchange in the lungs is facilitated by:
What is the solution to the equation 3(x – 1) – 2(2x + 1) = 8(x – 1)?